Internetconsultatie van 6 tot en met 24 maart
De provincie werkt aan nieuw beleid op een grote hoeveelheid onderwerpen. Ruimte is schaars in het drukke Zuid-Holland, daarom is gewerkt aan een nieuwe ‘Ruimtelijke Koers’.
Daarnaast zijn er voorstellen voor een nieuwe aanpak van water, het landelijk gebied, ruimte en landschap, wonen, natuur, energie, externe veiligheid, participatie, economie, cultuur en erfgoed, landbouw, recreatie, gezondheid en welzijn en mobiliteit.
Op al deze terreinen wordt het (Omgevings)beleid aangepast omdat de actualiteit daarom vraagt. Dit heet de ‘Herziening 2025’. De provincie maakt dat beleid niet alleen maar doet dat graag samen met belanghebbenden als inwoners, ondernemers, maatschappelijke organisaties en medeoverheden. Want door de aanvullingen en aanpassingen door de belanghebbenden wordt het provinciaal beleid alleen maar beter.
Reageren kan eenvoudig online
Iedereen die dit wil kan van 6 tot en met 24 maart op de voorstellen van de provincie reageren. Dat gaat eenvoudig met een reactieformulier waar je op de onderwerpen naar keuze een reactie kunt geven. Omdat het voor ons belangrijk is om te weten waarom je bepaalde wijzigingen in de voorstellen zou willen aanbrengen, is er veel ruimte voor toelichting. De documenten zijn te vinden in het kader rechts op deze pagina, of onderaan deze pagina.
Planning en procedure
In de volgende fase heet de wijziging van het omgevingsbeleid de ‘ontwerp-herziening’. In de ontwerp-herziening kun je teruglezen hoe we je reactie hebben meegenomen. Als je hebt gereageerd tijdens de internetconsultatie, dan krijg je van ons bericht wanneer de ontwerp-herziening klaar is voor de terinzagelegging.
De ontwerp-herziening maken we openbaar een paar maanden na de internetconsultatie, dat heet een terinzagelegging. Iedere persoon of organisatie kan reageren op de ontwerp-herziening tijdens de terinzagelegging. Een inhoudelijke reactie heet dan een ‘zienswijze’.
Het kan zijn dat wij op basis van zienswijzen nog aanpassingen maken aan het beleid.
De terinzagelegging van het ontwerp van de herziening is voorzien vanaf de zomer 2025.
Omgevingseffectrapport
Gedeputeerde Staten (GS) hebben op 17 december 2024 besloten een Omgevingseffectrapport (OER) op te stellen vanwege de actualisatie van het Omgevingsbeleid. Dit is een onderzoeksfase waarvan de inzichten op een later moment worden gebruikt om tot een goede afweging en besluitvorming te komen. Daarbij gaat het om de wijzigingen als gevolg van het Ruimtelijk voorstel, het Zuid-Hollands Programma Landelijk Gebied (ZH-PLG), een duurzaam energiesysteem en windenergie.
Wat is een OER en hoe verhoudt zich dat tot MER?
Bij een Milieueffectrapportage (MER) is het begrip milieu breed gedefinieerd. Het gaat onder andere om water, bodem, lucht, natuur, gezondheid, cultuurhistorie en archeologisch erfgoed. In het OER wordt over leefomgevingseffecten gesproken. Ten opzichte van een milieueffectrapport is een OER breder met thema's en sociale en economische effecten waardoor er wordt gesproken van een OER.